top of page

Basında Biz

karavancı genç.png

Karavancı genç anlattı, hedefteler! Her şey 15 dakikada olup bitiyor

 

Kamil Yılmaz, kendi yaptığı karavanıyla uzun zaman Türkiye’yi gezdikten sonra İran’a gitme karar aldı. İran’a gitmek için Batman’da konaklarken aracına hırsız girdiğinin farkına varan Yılmaz, "Başımdan aşağı kaynar sular döküldü" diyor. Aracını şehir merkezindeki güvenlik kamerası olmayan bir otoparka bırakan Yılmaz, 15 dakikalık işini halledip arabaya geldiğinde de hırsız girdiğini dışarıdan fark etmedi.

Bu araçlarda hırsızlık için çoğunlukla sürgülü olan yan camdan girmeye çalıştıklarını anlatan Kamil Yılmaz, "Başka bir cam denemiyorlar, onu elleriyle itip kırmaya çalışıyorlar ya da sürgüsünü bozmaya çalışıyorlar. Tabii ben bunu fark etmedim. Sonra arabanın üst tarafındaki Türk bayrağı stickerlarını yapıştırmak için bir reklamcıya gittim ve orada yan kapıdan bir şey almak isteyince camın açık olduğunu gördüm. Kafamı uzattığımda da drone çantasız dışarıda duruyordu. Normalde hepsinin çantası vardır ve öyle dururlar. Onu görünce hırsız girdiğini anladım" sözleriyle o anı anlattı.

'ERTESİ GÜN DE YANIMDAKİ ARKADAŞIMIN KARAVANINA HIRSIZ GİRDİ'

Parmak izi alınması için hiçbir yere dokunmadan içeri giren Yılmaz, bilgisayarının, fotoğraf makinesinin, drone kumandası ve bataryalarının, iPhone telefonunun ve eski model bir fotoğraf makinesinin daha çalındığını anladı. Donup kaldığını dile getiren Kamil Yılmaz, “Polise gittik ama kamera kaydı alınacak bir yer bulamadık. Parmak izi alarak olayı çözmeye çalıştık. Bir gün sonra da benimle beraber olan bir başka arkadaşımın karavanına hırsız girdi. Aracı kamera olan bir yere bırakmıştık ama oradaki kamera da kayıt almıyormuş. Yani aracınızı bıraktığınız yer çok önemli” diyerek karavan kullanıcılarına uyarıda bulundu.

HÂLÂ OLAYIN ŞOKUNDAYIM, ASLA BIRAKMAYIN'

Parmak izi sonrası hırsızlar yakalansa da, drone kumandasının ve bataryalarına ulaşılamadığını söyleyen Kamil Yılmaz, “Şu anda İran’ı oldukça tedirgin bir şekilde geziyoruz. Kamera olan yerlere araçlarımızı bırakıyoruz ya da araçtan ayrılmıyoruz. Başka bir seçenek olarak da çevremizdeki güvendiğimiz insanlara emanet ediyoruz. Benim tavsiyem, kimse kafasına göre aracını bir yere bırakmasın. Hırsızlık şokunu hâlâ üstümüzden atamadık. Güvenlik için bu tarz ürünlerinizi araçta bırakmayın. Kasa ya da kimsenin bulamayacağı bir yerlere ürünlerinizi gizlemek önemli" dedi.

KARAVAN KONUMU DEĞİŞTİĞİNDE BİLGİ VERİYOR

Karavan güvenlik sistemleriyle ilgili bilgi veren Uğur Cebeci de çok az kullanıcının başlarına bir olay gelmeden güvenlik sistemlerine önem verdiğini, Türkiye’de güvenlik anlamında henüz çok yaygın bir farkındalık elde edilemediğini dile getirdi. Karavanlara uygulanan güvenlik kilitlerine ek olarak alarm sisteminin de olması gerektiğinin altını çizen Uğur Cebeci, şunları söyledi:

“Alarm sistemi iki şekilde devreye girmeli. Birincisi karavan içerisine izinsiz giriş yapıldığında, ikincisi ise karavan yerinden oynatıldığında yani karavanın mevcut harita konumu değiştiğinde. Karavana izinsiz giriş yapıldığında ya da karavan konumu değiştiğinde karavan sahibi karavanından ne kadar uzakta olursa olsun haberdar edilmeli. Karavanın harita konumu değiştiğinde de karavan sahibi nereye götürüldüğünü harita üzerinden takip edebilmeli ki emniyet güçlerini doğru yönlendirebilsin."

Haber: https://www.milliyet.com.tr/gundem/karavanci-genc-anlatti-hedefteler-her-sey-15-dakikada-olup-bitiyor-6728184

bottom of page